Nietypowe atrakcje

Nietypowe miejsca oraz rzeczy do zrobienia w Rzymie.

Dziurka od klucza

Brama do siedziby Rycerzy Malty znajduje się na szczycie wzgórza Awentyn, a tutaj znajduje się niezwykła dziurka od klucza. Zajrzyj przez nią, a zobaczysz panoramę trzech krajów jednocześnie: Włoch, Watykanu i Malty. Jest to zielony ogród należący do Zakonu Maltańskiego, Katedra Świętego Pawła w Watykanie, a między nimi – terytorium Republiki Włoskiej.

Krypta Kapucynów

Krypta Santa Maria della Concezione dei Cappuccini jest prawdopodobnie najbardziej tajemniczym i niezwykłym miejscem w Rzymie. Odwiedź ją, a znajdziesz się wśród szkieletów czterech tysięcy mnichów Zakonu Kapucynów.

Usta Prawdy

Usta Prawdy to wizerunek boga Tritona (lub Oceanu) na ogromnej marmurowej płycie, która została pogrzebana w  Bazylice Matki Boskiej w Cosmedin. Usta pomnika lekko się otwierają i każdy, kto wkłada rękę do dziury, ożywia w ten sposób wolę bogów. Uważa się, że jeśli człowiek jest uczciwy, to nie ma się czego obawiać, ale jeśli nie jest uczciwy, bóg ugryzie go w rękę.

Iluzja Bazyliki Świętego Piotra

Odwiedź po południu ulicę Nicolò Piccolomini, na której widać kopułę Bazyliki Św. Piotra. Możesz doświadczyć tutaj niezwykłego złudzenia optycznego. Zbliżając się do kopuły katedry będzie się ona oddalała od Ciebie.Im szybciej tym będzie lepszy efekt.

Via Appia

2300-letnia rzymska droga łącząca imperium. Jedna z najważniejszych dróg starożytnego Rzymu i interesujące miejsce do odwiedzenia, znane z katakumb i grobowców, położonych wzdłuż niej. W tradycji rzymskiej ciała nie mogły być pochowane w mieście. Zamiast tego na obrzeżach budowane były grobowce, a wielu bogatych Rzymian pochowano tuż przy Via Appia.

Piramida Cestiusza

Odwiedź starożytną piramidę w sercu Europy, która ma rozmiar 9-piętrowego budynku, w którym pochowany jest rzymski magistrat. Egiptomania zaczęła się po podboju Egiptu w 30 r. pne. Zarówno masywne oryginalne artefakty, jak i inspirowane kopie pojawiły się w całym mieście. Wiadomo, że zbudowano dwie piramidy z czego pozostała tylko jedna.

Iluzja na placu Św. Piotra

Wielka kolumnada składająca się z trzech rzędów kolumn wokół placu prowadzi nas do Bazyliki Świętego Piotra, ale nie wszyscy zwracają uwagę na marmurowe znaczniki ustawione w ziemi w różnych punktach. Widnieje na nich napis: „centro del colonnato”, na których można zatrzymać się i obejrzeć kolumnadę z tego miejsca. Zamiast trzech rzędów kolumn zobaczysz tylko jeden rząd!

Park z akweduktami

Parco degli Acquedotti znajduje się na obrzeżach Rzymu na słynnej „Campagna Romana”, często przedstawianej przez artystów na przestrzeni wieków. Park chroni pozostałości dwóch ogromnych starożytnych akweduktów.

Łuk Galiena

Podobnie jak wiele zabytków rozsianych po Rzymie, Łuk Galiena jest schowany z dala od tłumów. Zbudowany w 262 roku p.n.e, znajduję się w wąskiej bocznej ulicy i przylega do kościoła, więc możesz go nawet nie zauważyć. Znany jako „łuk triumfalny”, został zbudowany na cześć niezbyt znanego cesarza o imieniu Galien.